Mleko jest źródłem cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Stanowi ważny element codziennego jadłospisu, a przede wszystkim ma najłatwiej – ze wszystkich innych produktów spożywczych – przyswajalny wapń.
Składniki zawarte w mleku sprawiają, że jest ono produktem o wysokiej wartości odżywczej. To zdecydowanie jedno z najcenniejszych źródeł białka i wapnia, ale także wielu witamin, kwasów Omega-3 oraz innych minerałów, jak cynk, fluor, potas czy magnez.
Jakie korzyści płyną ze spożywania mleka i produktów mlecznych?
Źródło wapnia, który buduje oraz wzmacnia kości
Szklanka mleka dostarcza organizmowi około 300 mg wapnia – to ok. 30% dobowego zapotrzebowania na ten niezwykle istotny biopierwiastek. Ważny, ponieważ odpowiada on za prawidłowy rozwój kości i zębów, a także pracę układu nerwowego. Co więcej, bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych w organizmie, np. regulacji skurczu mięśni, aktywacji hormonów, przewodnictwie nerwowym czy krzepnięciu krwi. Utrzymanie jego właściwego poziomu w diecie jest kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób w wieku dorosłym, jak np. osteoporozy. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe przyswajanie wapnia z mleka i produktów mlecznych zachodzi wówczas, gdy zapewniamy organizmowi jednocześnie odpowiednią podaż witaminy D, która wspomaga ten proces.
Dostarcza wiele witamin i wspomaga pracę układu krwionośnego
Jedna szklanka mleka dostarcza organizmowi pokaźne ilości witaminy z grupy B – dokładniej B1, B2, B3, B5, B9 i B12, a także witaminy C oraz A, D, E i K (ostatnie cztery rozpuszczalne są jedynie w tłuszczach). Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną, ale także wspomagają metabolizm, procesy trawienne, wpływają dobroczynnie na skórę i włosy, poprawiają równowagę hormonalną, a nawet zmniejszają ryzyko wylewu oraz chorób serca. Biorą również udział w produkcji zdrowych czerwonych krwinek.
Chroni mózg i układ nerwowy
Witamina B12, zawarta w mleku, wspomaga ochronę komórek nerwowych przed ich degradacją – jej niedobór naukowcy powiązują ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji lub demencji starczej. Podobnie w przypadku witaminy D, którą każdy z nas powinien dodatkowo suplementować w diecie. Bierze ona bowiem udział między innymi w produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Odpowiedni poziom witaminy D zapewnia dobre samopoczucie, chroni przed obniżeniem nastroju i wspomaga sen.
Zdrowe i mocne zęby
Oprócz dobroczynnego wpływu na gęstość i wytrzymałość kości, wapń zawarty w mleku doskonale wspomaga budowę zębów i utrzymuje je w zdrowiu. Niedobory wapnia w diecie mogą prowadzić do rozwoju próchnicy, ubytków w zębach oraz zmian chorobowych dziąseł. Naukowcy z Academy of General Dentistry (profesjonalne stowarzyszenie dentystów ogólnych z Kanady i Stanów Zjednoczonych) udowodnili, że ser żółty zapobiega próchnicy i zapaleniu dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że ser neutralizuje kwasy osadu nazębnego i podnosi pH płytki nazębnej. Dodatkowo zawiera on fosforany, które wzmacniają szkliwo poddawane nieustannie działaniu tych kwasów.
W zdrowych mięśniach zdrowy duch
Jednym z najistotniejszych jednak składników mleka – zaraz obok wapnia – jest wysokowartościowe białko, które stanowi doskonały budulec naszych mięśni. Jedna szklanka mleka zawiera ok. 8 mg białka. W Ontario, w Kanadzie, przeprowadzono na bywalcach siłowni jakiś czas temu badanie. Chętnych podzielono na trzy grupy, każda z nich otrzymała za zadanie wypicie po każdym treningu dwóch szklanek podanego im napoju. Jedna z grup wypijała mleko, druga napój sojowy, a trzecia – napój wysokowęglowodanowy. Eksperyment trwał 12 tygodni. Po jego ukończeniu okazało się, że u uczestników, którzy przez 3 miesiące wypijali po skończonym treningu dwie szklanki mleka, masa mięśniowa wzrosła aż o ok. 4 kg! Było to o ponad kilogram więcej niż u tych, którzy pili napój sojowy oraz mniej więcej 1,5 kilograma więcej niż u tych, którym podawano węglowodany.
Serce jak dzwon – czyli cenny potas w mleku
Jedna szklanka mleka zapewnia podaż ok. 322 mg potasu. Ten istotny makroelement bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, zachodzących w organizmie. Wpływa na prawidłową pracę mięśni oraz reguluje przewodnictwo nerwowe. Przede wszystkim jednak jest odpowiedzialny za funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – normalizuje rytm pracy serca, stabilizuje ciśnienie krwi, a także reguluje pracę układu krwionośnego oraz tempo bicia serca. Niedobór potasu może prowadzić między innymi do zaburzeń pracy serca (migotanie komór i przedsionków, częstoskurcz, arytmia) oraz nadciśnienia tętniczego.
Dlaczego warto pić mleko krowie?
Zawiera witaminy A, B2 i B12
· Stanowi źródło pełnowartościowego białka
· Niemal w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na wapń
· Zawiera cynk, magnez, fluor i potas
· Źródło cennych kwasów Omega-3
· Witaminy i mikroelementy zawarte w mleku krowim są najlepiej przyswajalne przez organizm ludzki