Czy mleko UHT ma właściwości odżywcze?
UHT (ang. Ultra High Temperature) jest procesem cieplnym, któremu poddawane jest mleko i który zapewnia mu długą trwałość i przydatność do spożycia. Polega on na gwałtownym podgrzaniu mleka do temperatury 135-150 stopni Celsjusza przez ok. 2-5 sekund, po czym ochładza się je do temperatury 20 stopni Celsjusza. Ma to na celu zniszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników.
Proces UHT powoduje co prawda straty witamin B12, B1 i C oraz folianów i tiaminy, jednak pomimo ogrzewania mleka w wysokiej temperaturze, zawartość wartościowego białka, laktozy, tłuszczu i części witamin (witaminy B2, A, D) zmienia się nieznacznie. Wszystko dlatego, że mleko ogrzewane jest przez bardzo krótki czas – czas wystarczający do zniszczenia mikroorganizmów, ale niewystarczający do zniszczenia większości składników odżywczych.
…
Savoir vivre na talerzu…a raczej desce
Deska serów to bardzo popularna przekąska, serwowana podczas spotkań towarzyskich. Wiedzieliście, że rozmieszczenie serów i ich kompozycja ma znaczenie nie tylko z uwagi na estetykę, ale i kwestie smakowe? Obowiązuje tu specjalna etykieta. Oto kilka cennych wskazówek:
- Sery układamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara;
- zaczynamy od lekkich, a kończymy na bardziej wyrazistych, ciężkich i ostrych;
- do stworzenia kompozycji najlepiej użyć 3-5 różnych gatunków;
- aby sery nie wyschły, kroimy je bezpośrednio przed podaniem;
- serwowane sery dobrze jest wyjąć z lodówki na ok. 45-60 minut przed spożyciem – te, które są w temperaturze pokojowej, smakują lepiej;
- sery podajemy zwykle w towarzystwie winogron i orzechów.
…
Dlaczego mleko kipi?
Wykipiało Ci kiedyś mleko? To wszystko wina kożucha!
Większość białek, zawartych w mleku, ulega ścięciu już w temperaturze 65 stopni Celsjusza. Białka te otaczają drobinki tłuszczu, a ponieważ tłuszcz jest lekki, wypływa on na wierzch, tworząc tzw. kożuch na mleku. Co ciekawe, to właśnie on jest winien uciekaniu mleka z garnka podczas jego zagotowywania. Na powierzchni mleka tworzy się wówczas nieprzepuszczalna dla pary wodnej warstwa, nie ma ona którędy ulatywać, w konsekwencji czego pod kożuchem wzrasta ciśnienie. Widać wtedy, że w niektórych miejscach unosi się on i napina. W końcu pęka, a szybki spadek ciśnienia powoduje, że spienione mleko ucieka z garnka.
A my musimy wyczyścić kuchenkę…
…
Nie toleruję laktozy. Czy mogę jeść nabiał?
Osoby z objawami nietolerancji laktozy nie muszą rezygnować ze spożywania przetworów mlecznych. Zwykle wystarczy jedynie zamiana mleka na fermentowane produkty mleczne, takie jak: jogurty, kefiry, maślanki czy mleko ukwaszone (zsiadłe).
Dzięki obecności korzystnych bakterii i ich enzymów napoje fermentowane są znacznie lepiej tolerowane i rzadziej powodują problemy ze strony przewodu pokarmowego. Paradoksalnie, ryzyko niekorzystnych objawów po spożyciu produktów mlecznych, można zminimalizować poprzez częstsze ich spożywanie, ale w małych porcjach. Można włączyć do diety także sery żółte i pleśniowe, które niemal wcale nie zawierają laktozy – są więc wskazane w diecie osób jej nietolerujących.
…
Jak oni to jedzą?
Coraz częściej i odważniej zdarza nam się miksować przeróżne, z pozoru niepasujące do siebie, smaki. Jeszcze nie tak dawno temu pomysł czekolady z chilli czy solą morską wydawał się co najmniej dziwny. Produkty mleczne są także chętnie wykorzystywane w eksperymentach smakowych!
W USA niezwykle popularny jest mleczny shake, w którym macza się… frytki! Francuzi z kolei upodobali sobie łączenie czekolady z różnymi rodzajami sera. Są firmy, które produkują sery z czekoladą, lub czekolady z różnymi gatunkami serów. Najbardziej popularne są kombinacje serów pleśniowych z gorzką czekoladą.
Bardzo popularną polską kombinacją jest połączenie miodu z żółtym serem lub twarożku z konfiturą. Wiele osób traktuje miękkie, słodkie gatunki serów oblane miodem jako deser!
…
Ciepłe mleko na spokojny sen?
Ciepłe mleko to sposób naszych Babć na spokojny sen. Jak to działa? Wypicie przed snem kubka gorącego mleka powoduje:
- rozgrzanie – kiedy jest nam cieplej, robimy się senni,
- uczucie sytości – trawiąc białko zawarte w mleku, organizm zwalnia obroty, uwalniając melatoninę i serotoninę, które pomagają się zrelaksować i przygotować organizm do snu.
I to właśnie rozwiązanie zagadki o działaniu ciepłego mleka w środku nocy. Najważniejsze, że działa!