Porcja kolejnych mlecznych ciekawostek

Rzeźby z masła

Wymyślenie innych (niż kulinarne) zastosowań masła może nastręczać nie lada trudności. No chyba, że ma się zmysł kreatywny jak Jim Victor – amerykański artysta, który – poszukując oryginalnych materiałów rzeźbiarskich – wpadł na pomysł wykorzystania masła. Okazało się ono dużo łatwiejsze w obróbce niż inne tradycyjne materiały. Artysta pracuje nad swoimi jadalnymi rzeźbami wspólnie z żoną, Marie Pelton. W ciągu roku nie tworzą ok. dziesięciu trójwymiarowych realizacji. Na każdą z nich zużywanych jest około 500 kg masła, czyli niemal 2000 kostek! Bohaterką jadalnych rzeźb często bywa krowa. 

Jak widać, nawet zwykłe masło może dać początek całkiem niezwykłym artystycznym pomysłom.

 

Krowy także mają gust muzyczny!

Jak powszechnie wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje. Okazuje się, że ta prawidłowość odnosi się nie tylko do ludzi, ale także do naszych łaciatych przyjaciół. Niektórzy hodowcy twierdzą nawet, że krowy, którym w tle pobrzmiewa delikatna melodia, dają więcej mleka.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment i okazało się, że ich rodzime łaciate melomanki najchętniej relaksują się przy spokojnej muzyce. Bardzo dobrze działają na nie utwory klasyczne, gorzej – muzyka klubowa. Badacze stworzyli nawet listę krowich przebojów. Na pierwszym miejscu znalazł się utwór zespołu REM “Everybody Hurts” oraz „Bridge over troubled water” duetu Simon & Garfunkel. Niestety, w głosowaniu udział wzięły wyłącznie brytyjskie krowy.

 

Produkty „light” nieodpowiednie dla odchudzających się?

Osoby starające się zrzucić zbędne kilogramy wybierają często produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i/lub cukru. Produkt „light”, ze swojej definicji, powinien mieć obniżoną ogólną kaloryczność o 30% w stosunku do produktu konwencjonalnego i jest to regulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego.

Pamiętajmy jednak, że tłuszcz i cukier są nośnikami smaku. Obniżenie zawartości jednego z tych składników, powoduje konieczność zwiększenia udziału drugiego lub dodania do produktu sztucznych aromatów i wzmacniaczy smaku.

Przetwory mleczne pozbawione tłuszczu, a więc „0%”, są równocześnie pozbawione witamin w nich rozpuszczalnych, czyli A, D, E. i K. Dodatkowo, witamina D jest niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia. Warto się zatem zastanowić, czy eliminacja każdego grama tłuszczu z diety jest korzystna.

Alert przeziębieniowy!

Ciepłe mleko z miodem i czosnkiem 🍶 + 🍯 + 🧄  – dla jednych koszmar z dzieciństwa, dla innych – magiczna mikstura na przeziębienie.

❗️ Ważna wskazówka od zaprzyjaźnionego pszczelarza: pamiętajcie, że mleko nie powinno być gorące, a ciepłe!

Miód w wysokiej temperaturze traci swoje dobroczynne właściwości. Jeśli dodajemy go do mleka, nie powinno ono mieć temperatury wyższej niż ta, która panuje w ulu – optymalnie jest to ok. 35°C.

 

Produkty mleczne na zgagę

Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w górnym odcinku układu pokarmowego – w gardle, przełyku oraz nad mostkiem.

Doraźnie, na zminimalizowanie nieprzyjemnych skutków zgagi, pomocne mogą okazać się produkty, które mamy na co dzień w swojej kuchni, np.: imbir (żucie przez kilka minut cienkiego plasterka imbiru może zmniejszyć uczucie palenia), prażone migdały czy zalane wrzątkiem siemię lniane.

Ulgę podczas zgagi przynieść może również szklanka maślanki lub kefiru. 🍶

Pamiętajmy jednak, że mimo że objawy zgagi są niemal zawsze takie same, to jej przyczyny mogą być różne, dlatego zawsze warto skonsultować je z lekarzem.